Rodzina lepi bałwana

Zdrowa zima, zdrowe ferie

Podczas zimowych ferii możesz potrzebować pomocy lekarza. Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pamiętaj o profilaktyce

Wspólne zabawy i wycieczki, odpoczynek w domu lub zagraniczny wyjazd – takie atrakcje zwykle czekają dzieci i rodziców w czasie zimowych ferii. Pamiętajcie o bezpieczeństwie podczas zabaw i rekreacji.

Przeczytajcie więcej o zdrowiu dzieci w magazynie Ze Zdrowiem nr 9.

Ruch to zdrowie

Każdy ruch dobrze wpływa na kondycję i zdrowie. Najlepiej skorzystajcie ze świeżego powietrza, gdy nie trzeba chodzić do szkoły, a można wybrać się na sanki, łyżwy, narty albo iść na spacer. Dni stają się coraz dłuższe, a wolny czas sprzyja aktywności.

Jeśli chcesz poćwiczyć w domu, możesz wejść na kanał YouTube Akademii NFZ. Jest tam 8 programów profilaktyczno-treningowych. Ich intensywność stopniowo wzrasta. Możesz wybrać odpowiedni poziom trudności. O wartość merytoryczną zadbali trenerzy, we współpracy z lekarzem, fizjoterapeutą i psychologiem. Filmy znajdziesz pod linkiem 8 tygodni do zdrowia. Program jest też w aplikacji mojeIKP.

Zapobiegaj zmarznięciu i odmrożeniom

Ruch na świeżym powietrzu to samo zdrowie. Jednak zmiany temperatury, mróz i śnieg rodzą niebezpieczeństwa przemarznięcia, wychłodzenia i odmrożeń. Odmrożenie charakteryzuje się uszkodzeniem tkanek z powodu niskiej temperatury, zwłaszcza palców rąk i nóg, nosa, policzków, uszu. Szczególnie chroń te części ciała. Przypominaj dzieciom o czapce, rękawiczkach, szaliku, ciepłych butach.

Pamiętaj o dostosowywaniu ubrania do pogody. Sprawdzaj prognozę. Unikaj ryzyka przemoczenia i wyziębienia. Silne wiatry obniżają odczuwalną temperaturę. Jeśli jesteś zmęczony, skracaj wycieczkę i poszukaj ciepłego schronienia.

Przeczytaj o pierwszej pomocy przy odmrożeniach.

Opieka zdrowotna podczas ferii

Jeśli wyjeżdżasz na ferie poza miejsce zamieszkania – pamiętaj, że możesz skorzystać z pomocy lekarza POZ w całej Polsce.

Zapoznaj się z systemem opieki zdrowotnej w magazynie Ze Zdrowiem nr 8

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

W każdym miejscu Polski możesz skorzystać z pomocy w dowolnym punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Punkty działają całodobowo w weekendy, święta oraz w dni powszednie od godziny 18.00 do 8.00 rano następnego dnia. Możesz skorzystać z pomocy lekarza POZ. Zgłoś się np. w sytuacji:

  • nagłego zachorowania

  • pogorszenia się stanu zdrowia

  • bólu głowy czy brzucha, które nie ustępują pomimo przyjęcia środków przeciwbólowych.

Sprawdź, gdzie skorzystasz z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Nagłe ratowanie zdrowia i życia

Szpitalny oddział ratunkowy to miejsce, w którym ratuje się życie i nagle zagrożone zdrowie człowieka.

Idź na SOR, jeśli:

  • doznałeś urazu, uległeś wypadkowi (np. wystąpiło zranienie, złamanie)

  • nagle źle się poczułeś i podejrzewasz zawał, udar, masz problemy z krążeniem

  • przychodnia nie może udzielić Ci pomocy, a Twój stan wskazuje na to, że nie możesz czekać.

Dowiedz się jak przyjmuje SOR.

Ratownictwo medyczne – 112 lub 999

W sytuacjach bezpośredniego nagłego zagrożenia życia lub zdrowia zadzwoń pod numer 112 lub 999 i wezwij zespół ratownictwa medycznego.

Więcej przeczytasz w artykule: Na ratunek

Jedziesz za granicę – weź kartę EKUZ

Wybierasz się na ferie do jednego z krajów Unii Europejskiej lub EFTA (Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii) albo do Wielkiej Brytanii? Zabierz kartę EKUZ dla każdego członka rodziny. Wyrób kartę dla dziecka, jeśli jedzie na obóz za granicę. EKUZ - Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to unijny dokument.

Z EKUZ skorzystasz z pomocy lekarza w nagłych przypadkach, na zasadach obowiązujących w danym kraju. Mogą być inne niż w Polsce.

Każdy kraj ma inne zasady udzielania pomocy. Poznaj je przed wyjazdem, aby uniknąć zaskoczenia. Czasami trzeba częściowo pokryć wydatki związane z leczeniem. Jeśli jedziesz na narty lub będziesz uprawiać inne sporty – upewnij się, czy koszty leczenia urazów i wypadków są pokrywane przez ubezpieczenie. Nie zawsze tak jest.

Zapoznaj się ze szczegółami: Leczenie w krajach Unii Europejskiej i EFTA