" "

Godziny dla seniora

Masz ponad 65 lat? Zrób zakupy w godzinach 10:00-12:00. Jeśli nie zdążysz, możesz je zrobić także w pozostałych godzinach

Koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i z obniżoną odpornością. Dlatego eksperci proszą seniorów o to, by jak najrzadziej wychodzili z domu i ograniczali do minimum kontakty z innymi osobami. Dla własnego bezpieczeństwa nie powinni kontaktować się też z wnukami. Dzieci często przechodzą koronawirusa bezobjawowo i mogą być źródłem zakażenia.

Nie tylko 2 godziny na zakupy

Ograniczenia liczby osób w sklepie, wprowadzone początkowo z własnej inicjatywy przez sieci handlowe, wydłużyły kolejki i czas zakupów. Wiele sklepów zaoferowało seniorom możliwość złożenia zamówienia bez wychodzenia z domu. Na witrynach pojawiły się kartki informujące o takiej możliwości, np. Seniorze, złóż zamówienie telefonicznie, przyniesiemy Ci zakupy do domu. Osoby starsze mogą też często liczyć na pomoc sąsiadów – nadzwyczajna sytuacja uruchomiła ludzką życzliwość.

Rząd, by szczególnie chronić seniorów, wprowadził od 1 kwietnia przepis, że w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe obsługują jedynie osoby powyżej 65 roku życia. Ograniczenie nie obowiązuje w aptekach i na stacjach benzynowych, bo zakup leków lub benzyny może być sprawą pilną.

Uwaga! Nie oznacza to, że seniorzy mogą robić zakupy wyłącznie pomiędzy 10:00 a 12:00. Mogą w ciągu całego dnia, ale te dwie godziny są przeznaczone specjalne dla nich. 

Jak bezpiecznie zrobić zakupy przeczytaj w artykule Zakupy pod kontrolą

Mniej osób w sklepie

Od 1 kwietnia obowiązuje też zasada, że w każdym sklepie (zarówno małym, jak i supermarkecie), a także w lokalu usługowym może przebywać maksymalnie trzy razy tyle osób, ile jest kas. Jeśli w sklepie jest 5 kas, to może być w nim jednocześnie 15 klientów. 
Również na targu czy bazarku może przebywać jedynie trzy razy tyle klientów, ile jest stoisk. Jeśli na bazarze jest 20 stoisk, to na jego terenie może być 60 klientów. 

Podobne reguły dotyczą banków czy poczty. W placówkach może przebywać w jednym momencie tylu klientów, ile jest okienek razy 2. Jeśli jest 5 okienek, na raz może przebywać 10 osób. Dlatego warto się zastanowić, czy wizyta w banku czy na poczcie jest naprawdę konieczna lub czy nie możemy np. poprosić krewnych o zapłacenie rachunków przez Internet. 

Tylko w rękawiczkach 

Wszyscy klienci mają obowiązek robienia zakupów w jednorazowych rękawiczkach. Sklepy mają obowiązek je dostarczyć, ale warto, by każdy miał ze sobą własne.

Pamiętaj, by prawidłowo używać rękawiczek. Zakładamy je na czyste, umyte ręce tak, by zakrywały także nadgarstki. Aby je zdjąć, łapiemy za brzeg jedną w taki sposób, by nie dotknąć skóry i pociągamy, wywijając na drugą stronę. Potem bierzemy zdjętą rękawiczkę do drugiej ręki. Łapiemy rękawiczkę od strony, gdzie dotyka skóry, a więc jest czysta. Znowu zdejmujemy, wywijając. Powstaje pakunek dwóch rękawiczek, a na zewnątrz mamy tę czystą część, która była przy skórze. Wtedy całość wyrzucamy do zamkniętego kosza, żeby wiatr ich nie rozniósł po okolicy. 

Jak bezpiecznie wkładać rękawice

Wyjmij pierwszą rękawicę z opakowania
Uchwyć ją w miejscu, w którym  powinien znajdować się nadgarstek  i płynnym ruchem wsuń na dłoń
Nałóż pierwszą rękawicę
Drugą rękawicę wyjmij gołą dłonią
Odwiń zewnętrzną powierzchnię nakładanej rękawicy zgiętymi palcami dłoni w rękawicy i nałóż na drugą rękę
" "

Jak je bezpiecznie zdejmować

Złap palcami jedną rękawicę na wysokości nadgarstka i ściągnij ją wywracając rękawicę wewnętrzną stroną na wierzch
Trzymaj zdjętą rękawicę dłonią w rękawiczce i ruchem ślizgowym włóż palce gołej dłoni między rękawicę a nadgarstek. Zdejmij drugą rękawicę wzdłuż dłoni, a następnie naciągnij ją na rękawicę, którą trzymasz w palcach
Wrzuć zdjęte rękawice do kosza

Tylko w maseczce

Wszyscy klienci mają obowiązek zasłaniania ust i nosa, z wyjątkiem dzieci do lat 4., osób z niepełnosprawnością, które miałyby kłopot z oddychaniem lub trudności ze zdjęciem maseczki (nie potrzebują zaświadczenia do tego). Maseczki muszą mieć też pracownicy obsługujący klientów, ale jeśli mają dodatkową osłonę, mogą być w przyłbicach.

Przeczytaj, jaką maseczkę wybrać, jak ją nosić i czyścić

Z rodziną on line lub przez telefon

Dla osób starszych ograniczenie wychodzenia z domu jest problemem. Czują się one samotne, a to wpływa negatywnie na ich samopoczucie. Część seniorów ma dzieci w innych miastach, co wzmaga poczucie izolacji. Zakupy są często jedynym urozmaiceniem dnia codziennego, a czasem i potrzebą kontaktu z drugim człowiekiem. 

W obecnej sytuacji należy jednak ograniczyć kontakty rodzinne i towarzyskie do rozmów przez np. przez komunikator internetowy lub telefon. Jeśli więc dbasz o zdrowie swoich rodziców, wujków, ciotek i innych starszych osób, dzwoń do nich jak najczęściej, żeby nie czuli się opuszczeni.